Planując zmianę w swoim wyglądzie warto zacząć od określenia barw korzystnych dla siebie. Dzięki temu bez problemu będziesz wiedziała, jakie kolory włosów, makijażu czy ubrań powinnaś wybierać. Jeśli jeszcze nie czytałaś mojego wpisu na temat wizerunku, zajrzyj koniecznie do artykułu: „Kolor a wizerunek

Zanim opublikuję na blogu charakterystykę poszczególnych typów kolorystycznych, chciałabym żebyś pracę nad swoim wizerunkiem zaczęła od spojrzenia w lustro. Ale nie tak, jak to robisz codziennie. Chodzi o dłuższe popatrzenie na siebie. Szczególnie na twarz i przestrzeń wokół niej. Zastanów się nad temperaturą swojej karnacji. Czy Twój typ urody jest ciepły czy zimny (ha ha wiem, że większość z Was odpowie pewnie, że ciepły, kto by chciał być zimny :-)))). Jednak tutaj nie chodzi o osobowość, ale o przewagę ciepłych lub zimnych kolorów w Twojej karnacji – popatrz na skórę, włosy, usta i oczy – one podpowiedzą Ci wszystko.

Przygotowałam dla Ciebie pytania pomocnicze w 6 najważniejszych kategoriach, weź ołówek i zapisuj odpowiedzi (kartkę zachowaj – moje następne artykuły krok po kroku objaśnią Ci najważniejsze elementy każdego typu kolorystycznego i wtedy będziesz już miała gotową odpowiedź, do którego typu urody należysz Ty).
To zaczynamy:

1.   SKÓRA

Jaki masz odcień cery? Czy jest ciepły zarumieniony w odcieniu brzoskwini? Czy przeciwnie szary z różowatymi rumieńcami? Czy miewasz piegi? Gdzie one się znajdują (nos, policzki, dekolt, plecy?)

2.   OPRAWA OCZU

Jaki kolor ma Twoja oprawa oczu (brwi i rzęsy)? Czy jest w odcieniu jasnego blondu? Tak jasna, że odkąd pamiętasz robisz hennę? Czy rzęsy i brwi są kasztanowe, miedziane z rudymi refleksami lub w pięknym rudo-miedzianym odcieniu? Czy przeciwnie – Twoje brwi i rzęsy są ciemne, a nawet kruczoczarne?

3.   OCZY

Jaki kolor najpełniej oddaje barwę Twoich tęczówek? Czy oczy są czyste, tęczówka wyraźnie kontrastuje z białkiem? Są błyszczące czy zamglone? Czy ich kolor jest zawsze taki sam – czy gdy jesteś smutna, zmęczona lub rozgniewana zmieniają odcień? Czy kolor bluzki lub apaszki potrafi zmienić kolor tęczówek?

4.   OPALENIZNA

Jak się opalasz? Czy latem opalenizna ma odcień złotego brązu, brzoskwini i nigdy nie jest zbyt ciemna? Czy nie opalasz się wcale, ponieważ ilekroć wyjdziesz na plażę, jesteś czerwona i dostajesz poparzeń? A może opalasz się szybko i bez problemu? Od razu na kolor brązowy. Albo nawet na ciemnoszary brąz?

5.    WŁOSY

Czy Twój odcień włosów jest naturalny? Jeśli nie, przypomnij sobie, jakie miałaś włosy, gdy byłaś dzieckiem. Czy byłaś blondynką, która z upływem lat stała się szatynką? Czy od dziecka miałaś gęste, sztywne rude lub kasztanowe włosy? A może bardzo jasne, płowe, delikatne i w małej ilości? Czy Twój kolor włosów sprawia wrażenie matowego, przyprószonego popiołem? Czy mieni się złotymi, rudymi refleksami? Czy mówisz o sobie, że masz trudny do określenia kolor włosów? Potocznie zwanym „nijaki” albo „mysi blond”? Czy od zawsze byłaś ciemnobrązową szatynką lub kruczoczarną brunetką?

6.   USTA

Czy odcień ust jest ciepły? Np. w barwie korala, jasnej brzoskwini, bladego odcienia łososiowego? Czy usta są malinowe, a może są w kolorze intensywnego, ciemnego różu? Jak kolor ust zmienia się w zależności od temperatury, w której przebywasz? Czy gdy zmarzniesz zimą Twoje usta mają barwę sino-fioletową? Czy raczej są czerwone w intensywnym odcieniu czerwieni pomidorowej?

Czy zdajesz sobie sprawę, że wiele z nas ma podobne odpowiedzi? Jesteśmy całkiem różne, ale posiadamy także wiele cech wspólnych. Są one powtarzalne. To właśnie na podstawie obserwacji ludzi oraz ich typów urody w latach 20. ubiegłego stulecia szwajcarski plastyk Johannes Itten dowiódł, że pewne grupy barw harmonizują z określonymi cechami wyglądu. Barwy podzielił na 4 grupy kolorystyczne i zgodnie z ich występowaniem w przyrodzie przypisał im nazwy czterech pór roku: wiosny, lata, jesieni i zimy.

Ten podział typów urody jest podstawą Analizy Kolorystycznej i poradnictwa tzw. image consulting’u (konsultacji wizerunku), które swoje korzenie ma w USA (pisałam o tym w artykule: „Czy znasz swój najlepszy KOLOR?”)

Jestem bardzo ciekawa Twoich odpowiedzi. Zachęcam Cię do tego, żebyś śledziła następne artykuły na moim blogu. Już w następnych – opublikuję informacje na temat wszystkich czterech typów urody. A zaczniemy od WIOSNY!

Ściskam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here